НевроМед

спеціалізований медичний центр

Лікування порушень сну у дітей

30.10.2024
рубрика: Нарушение сна у детей: консультации, лечение
просмотров: 17
Порушення сну (дисомнія) у дітей - група розладів, пов'язаних з кількістю або якістю сну.

Діти часто схильні до різних розладів сну, починаючи з самого раннього віку. Найчастіше до цих розладів належать безсоння, снохідіння, сноговоріння, нічні кошмари, бруксизм, енурез.

Причини порушень сну

У основі розвитку диссомній в дітей віком можуть лежати емоційні потрясіння, соматичні чи неврологічні проблеми.

Найпоширенішою причиною порушень сну є емоційне перезбудження дитини безпосередньо перед відходом до сну: гучні рухливі ігри, комп'ютерні ігри, перегляд телевізора. Важливу роль відіграють дитячі страхи. Діти часто дуже вразливі і можуть не справлятися з емоційними переживаннями після перегляду страшних фільмів, комп'ютерних ігор з елементами агресії, а також після стресових ситуацій у сім'ї та школі. Внаслідок цього виникають безсоння, нічні кошмари, неспокійний сон.

Деякі види диссомній зумовлені незрілістю нервової системи та проходять із віком, проте ті диссомнії, які суттєво впливають на якість життя дитини, потребують корекції у фахівця. Так, наприклад, при сноходінні (сомнамбулізм, лунатизм) дитина може отримати травму. При недостатній кількості сну, частих пробудженнях, дитина вдень пригнічена, розсіяна, що може позначитися на якості навчання та успішності.

Діагностика

З вираженими порушеннями сну у дитини батькам слід звернутися до дитячого невролога. Лікар проведе детальну діагностику нервової системи дитини, встановить причину розвитку диссомнії.

Насамперед, необхідно виключити соматичну патологію, внаслідок якої могло виникнути вторинне порушення сну (розлади дихальної, серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту, порушення функції щитовидної залози).

В іншому випадку, невролог направить до відповідного фахівця - педіатра, гастроентеролога або ендокринолога. Також, таке явище як нічний енурез, може бути проявом захворювання сечостатевої системи та потребує обстеження у нефролога чи уролога. Основними методами діагностики порушень сну є полісомнографія та ЕЕГ – ці методи реєструють різні фізіологічні показники уві сні та дозволяють оцінити кожну фазу сну окремо.

Лікування

Лікування диссомнії у дітей починається з коригування батьками режиму сну-неспання та процесу приготування до сну. Через незрілість дитячої нервової системи у дитини можуть бути порушені процеси гальмування, розслаблення, що призводить до труднощів засинання. Коригувати це порушення допоможе нейропсихолог. Необхідно встановити однаковий час засинання та пробудження, припиняти активні ігри та галасливі заходи за годину до сну.

Найкраще робити невеликі прогулянки на свіжому повітрі, займати дитину чимось спокійним, монотонним – малюванням, вишиванням, читанням. Дитині може бути показаний лікувальний масаж, остеопатія, рефлексотерапія, а також консультація психолога у разі, якщо у дитини є страхи, фобії та проблеми з емоційним тлом. Також невролог може призначити засоби, що зміцнюють нервову систему – вітамінні та фітопрепара.

Оставить комментарий