НевроМед
спеціалізований медичний центр
Зв'язок між синдром Мартіна – Белла та РАС
08.10.2024
рубрика: Советы невролога
просмотров: 33
Синдром ламкої Х-хромосоми (FXS), або синдром Мартіна – Белла, є порушенням тринуклеотидних повторів, що спричинюється мутацією в гені FMR1 на X-хромосомі. Це найпоширеніша спадкова причина розумової відсталості та розладів аутистичного спектра (РАС).
Точкові мутації або делеції можуть бути також причиною зниження функціонального FMRP − головного регулятора трансляції білків, який впливає на нейронні зв'язки, синаптичну пластичність та функції яєчників. Отже, - під час зниження FMRP спостерігається підвищене збудження нейронів та зниження активності гамма-аміномасляної кислоти, що призводить до багатьох симптомів FXS (наприклад, судом та розумової відсталості).
Особливості діагностики синдрому FXS
Під час первинної консультації, коли батьки дитини звертаються зі скаргами на когнітивні порушення та РАС, спеціалісти мають зібрати повний анамнез, зокрема історію народження пацієнта та сімейний анамнез щодо затримки розвитку, розумових порушень, передчасної недостатності яєчників і синдрому FXTAS (тремор / атаксія, пов'язані з ламкою X-хромосомою). У сімейному анамнезі слід проаналізувати родовід щонайменше трьох поколінь.
Характерними фенотиповими ознаками FXS є: велика голова з високим і широким чолом, довге обличчя зі збільшеним підборіддям, дещо сплощена середня частина обличчя, зігнутий, дзьобоподібний кінчик носа, великі низько розташовані вуха, іноді відстовбурчені, широкі кисті та стопи з широкими дистальними фалангами пальців, підвищена рухливість суглобів [1].
Часто у пацієнтів із FXS спостерігаються ознаки аутизму:
1) порушення соціальної взаємодії та навичок спілкування;
2) специфічні мовленнєві та комунікативні труднощі;
3) автоматичні рухи, такі як махання руками чи повторювані однотипні рухи;
4) підвищена сенсорна чутливість до звуку, світла або дотику;
5) стійка потреба у дотриманні структури та стабільного розпорядку дня, зміни можуть викликати стрес [1, 2].
Для лікаря першою ознакою, яка наштовхує запідозрити у пацієнта захворювання, є збільшення розмірів яєчок при відсутності ендокринної патології.
Також такі пацієнти часто страждають на інфекційні захворювання, що ще більше впливає на порушення розвитку дитини. У таких дітей можуть спостерігатися затримки як у рецептивних (розуміння мови), так і в експресивних (використання мови) мовних навичках. Проте зазвичай експресивні навички страждають більше.
Симптоми розладу дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ) зустрічаються приблизно у 80 % хворих, поряд з обсесивно-компульсивною та агресивною поведінкою, а також підвищеною емоційною лабільністю [1].
Люди з FXS можуть мати низку супутніх захворювань, зокрема косоокість, порушення рефракції зору та пахвинні грижі. У них часто наявні розумові порушення від помірного до глибокого ступеня. Також у людей із цим захворюванням нерідко спостерігаються хронічний середній отит та судоми. Враховуючи ці супутні захворювання, пацієнтам із FXS потрібні ретельне спостереження та відповідна увага медичних фахівців для забезпечення комплексного догляду [3].
Тестування на FXS має враховуватися під час диференціальної діагностики будь-якої людини з розумовими порушеннями, порушенням розвитку або аутизмом невідомої етіології. Крім того, всім людям після 50 років з атаксією і тремором, а також жінкам із передчасною недостатністю яєчників потрібно рекомендувати обстеження на цю премутацію.
Слід диференціювати FXS із такими станами: синдроми Сотоса, Прадера – Віллі, Клайнфельтера, Ретта, трисомія 21, метаболічні розлади, аутизм.
На ЕЕГ при FXS виявляються характерні зміни: відсутність α-ритму, посилення Θ-діапазону, переважання Θ- та Δ-активності в потиличних відділах мозку, вираженість високоамплітудного Θ-ритму в центральних, лобних і тім'яних відділах.
Діагноз FXS підтверджується молекулярно-генетичним тестуванням − визначенням кількості тринуклеотидних ЦГГ-повторів на гені FMR1 методом ПЛР.
Профілактика та лікування синдрому Мартіна – Белла
Перед плануванням вагітності чоловікам та жінкам, якщо в їхньої першої дитини або у когось із членів родини в анамнезі є FXS, потрібно пропонувати пренатальне тестування на FXS.
Батькам з обтяженим сімейним анамнезом або якщо в сім’ї вже є дитина з розумовою відсталістю невідомої етіології також слід рекомендувати пренатальне тестування за допомогою тесту ДНК FMR1.
Пренатальне тестування на FXS можна провести за допомогою ПЛР із використанням батьківської ДНК або ДНК плода, отриманої шляхом відбору проб ворсинок хоріону або амніоцентезу.
Специфічного лікування FXS немає, тому насамперед застосовується симптоматична терапія судом, РДУГ, ОКР, метаболічних порушень, включно з логопедією, поведінковою терапією, сенсорною інтеграцією, АВА-терапією, заняттями із нейропсихологом. Раннє втручання має вирішальне значення.
Прогнози щодо лікування пацієнтів із FXS залежать від ступеня та тяжкості супутніх станів і варіюються від легкого до тяжкого ступеня. Аутизм, зокрема, може поставити під загрозу довгострокову якість життя та самостійність пацієнта. Зазвичай очікувана тривалість життя людей з FXS аналогічна тривалості життя населення загалом.
Використана література:
1. Stone LW., Basit H., Shah M., Los E. Fragile X Syndrome // Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; October 28, 2023.
2. https://www.cdc.gov/ncbddd/fxs/facts.html
3. Verdura E, Pérez-Cano L, Sabido-Vera R, Guney E, Hyvelin JM, Durham L, Gomez-Mancilla B. Heterogeneity in Fragile X Syndrome Highlights the Need for Precision Medicine-Based Treatments. Front Psychiatry. 2021; 12 : 722378. [ PubMed ].
Публікація для працівників сфери охорони здоров'я.
Читачі без медичної освіти мають обов’язково проконсультуватися з лікарем щодо використання рекомендацій та способів лікування, зазначених у матеріалі.