НевроМед
спеціалізований медичний центр
Вітамін Д. Лікарі попереджають про його небезпеку для життя!
14.06.2024
рубрика: Полезная информация
просмотров: 52
Національна британська служба здравоохранения вивчила результати останнього дослідження і дійшла висновку, що надлишок витамину Д шкідливий так само, як і його нестача
А у вас все гаразд із дозуванням вітамінів?
Ніхто не намагається так підживитися сонечком у літню годину, як жителі північних широт та «похмурих» країн. Давно вважається, що організму часто не вистачає витамину Д. А сонце – головний постачальник цього витамину в людський організм, від наші люди і засмагають з усіх сил, і до того ж годуються витаминними комплексами для більшого ефекту. І ось тепер виявилося, багато вітаміну – це так само погано, як і його нестача.
Принаймні, це показало дослідження, на яке спирається британська Національна служба охорони здоров’я: результати показали, що гіперкальцемія (надлишок витамину Д) може бути небезпечною для життя. Через неї підвищується рівень кальцію в крові, що призводить до пошкодження кров’яних сосудів, серця та нірок.
Це дослідження може перевернути сучасну медицину з ног на голову, адже завжди вважалося, що витамин Д дуже корисний людині, і чим його більше, тим краще. Виявилось, що це не зовсім так.
Що робити? Невже всім тепер доведеться різко змінити курс і відмовитися від вітаміну Д зовсім?
Ні в якому разі, кажуть фахівці Національної служби охорони здоров’я, все-таки в розумних дозах вітамін Д необхідний нашому організму. Просто дотримуйтесь дозування, щоб не переборщити.
ЩО ВВАЖАЄТЬСЯ НОРМАЛЬНИМ ДОЗУВАННЯМ?
Дієтологи рекомендують споживати 600 МО (міжнародних одиниць) витамину D на день дорослим віком до 70 років. Людям старшого віку потрібно 800 МО витамину.
Грудним дітям необхідно 400 МО витамину на день (якщо діти перебувають на штучному вигодовуванні, добавки, що містять витамин D їм не потрібні – дитяче харчування вже містить необхідну кількість цього витамину).
У таких розумних пропорціях витамин робить наші кістки міцнішими, захищає від хвороб серця, діабету, розсіяного склерозу, раку та депресії. А ще він допомагає позбавитися від лишньої ваги.
ВІТАМІН Д ЗМІЦНЮЄ КІСТКИ
Здорові кістки немислимі без витамину Д. Він потрібний нам протягом усієї життя, бо допомагає організму засвоювати кальцій. Літнім людям, чиї кістки стають особливо крихкими, поєднання цього витамину і кальцію необхідно для запобігання переломів. Дітям, щоб запобігти розвитку рахіту, захворювання, пов’язаного з ураженням кісткової тканини. До речі, з 1930-х років цей витамин додають у дитяче харчування, така міра дозволила звести нанівець цю захворюваність.
ВІТАМІН Д І РОЗСІЯНИЙ СКЛЕРОЗ
Розсіяний склероз найчастіше зустрічається у найбільш віддалених від екватора регіонах планети, там, де мало сонячного світла. Довгі роки вчені підозрювали, що існує пряма залежність між сонячним світлом, рівнем витамину D і даними аутоімунних захворювань, що вражає нерви. Ключем до розгадки стало дослідження рідкісного генного порушення, що призводить до нестачі вітаміну і розвитку розсіяного склерозу.
ВІТАМІН Д І ДІАБЕТ
Деякі дослідження виявили зв’язок між недоліком витамину D і діабетом першого та іншого типів. Хоча поки немає достатніх підстав вважати цей витамин є панацеєю від даного захворювання, у розвитку діабету іншого типу може відігравати роль не тільки дефіцит витамину D, але й лишній вага та інші фактори.
ВІТАМІН D І ЗАЙВА ВАГА
Хворі ожирінням часто відчувають нестачу цього вітаміну. Жир поглинає його, роблячи недоступним для засвоєння організмом. Деякі дослідження доводять, що включення витамину D у низькокалорійну дієту сприятливо позначається на втраті лишньої ваги.
А ще цей витамин потрібний для розвитку і правильної роботи мозку. У пацієнтів, які страждають на депресію, часто виявляють його дефіцит.
ВІТАМІН Д І РАК
Поки що рано робити глобальні висновки, але деякі дослідження показують, що люди з достатнім вмістом витамину D у крові менше схильні до ризику розвитку раку кишечника. Деякі вчені вважають, що витамин D здатний знизити ризик розвитку раку грудей та простати.
З іншого боку, деякі дослідники припускають, що витамин Д здатний підвищувати ризик раку підшлункової залози.
ВІТАМІН D І ХВОРОБИ СЕРЦЯ
Низький вміст витамину D може бути пов’язаний з ризиком інфарктів, інсультів та серцевих захворювань. Але в той же час занадто високий рівень цього витамину в крові може призвести до пошкодження сосудів і серця через збільшення кількості кальцію в крові.
ЛІКИ, ЯКІ ВЗАЄМОДІЮТЬ З ВІТАМІНОМ Д
Деякі ліки знижують здатність організму засвоювати цей витамин. До них належать проносні, протизаплідні засоби та стероїди. Якщо ви приймаєте дигоксин або серцеві ліки, високе споживання витамину D може підвищити рівень кальцію в крові, що призведе до почастішання серцебиття. Дуже важливо обговорити з лікарем, вам приймати таку добавку за наявності сердечних захворювань.
ВІТАМІН Д У ПРОДУКТАХ
Він міститься у багатьох продуктах, щасливими винятками є деякі види риби – лосось, риба-меч та скумбрія (тунець та сардині – виняток). Трохи витамину D є в яєчному жовтку, яловичій печінці, молоці та зернових культурах.
Молоко, в тому числі соєве, часто буває збагачене витамином Д. Виробники часто додають його в апельсиновий сік, йогурти, хліб та інші продукти. Вивчіть етикетку, щоб дізнатися, чи міститься у продукті вітамін Д.
ХАРЧОВІ ДОБАВКИ З ВІТАМІНОМ Д
Збагачена витамином Д їжа – найкращий джерело цього елемента. Але існують і спеціальні харчові добавки, призвані усунути його дефіцит. Вони діляться на два типи: D2 – тип витамина, що міститься в їжі, і D3 – той, що виробляється під впливом сонця. Порадьтеся з лікарем і вирішіть, які добавки підходять саме вам.