НевроМед
спеціалізований медичний центр
Причини розвитку аутизму
17.03.2024
рубрика: Аутизм: ранняя диагностика, лечение
просмотров: 84
Достовірних причин виникнення патології досі не виявили. Існує кілька цілком обґрунтованих теорій, що розглядають стан як наслідок генетичних відхилень або результат внутрішньоутробного ураження плода. Провідним напрямом вивчення сьогодні є версія у тому, що є певний ген, схильний до аутизму. Ведуться дослідження, які вже показали: наявність гена істотно підвищує ризик виникнення РАС, особливо якщо в сімейному анамнезі є психоневрологічні захворювання (епілепсія, затримка мовного розвитку, заїкуватість і т.д.).
Іншими можливими причинами розвитку аутизму в дітей віком вважаються:
- структурні порушення в головному мозку, що виявляються невідповідним дозріванням, диспропорцією певних відділів, наприклад, лобової частки, мозочка;
- функціональні розлади головного мозку, пов'язані з дефіцитом уваги, погіршенням пам'яті, порушеннями розмовної функції тощо;
- збої біохімічних процесів, при яких спостерігається підвищена вироблення одних речовин і недостатній синтез інших (зокрема, в ході досліджень виявлено, що у дітей з розладами аутичного спектру є підвищений рівень серотоніну, тоді як білки та глютен організмом не засвоюються або засвоюються погано) .
Фактори, які можуть збільшити ймовірність розвитку дитячого аутизму на тлі наявності гена схильності та інших основних причин, є:
- тяжкі пологи, що протікали з ускладненнями, гіпоксією плода, матковими кровотечами тощо;
- інфекції, перенесені під час внутрішньоутробного періоду розвитку;
- гестаційний діабет вагітних;
- нераціональне використання протиепілептичних препаратів під час вагітності;
- депресивні стани майбутньої матері та інші психіатричні захворювання;
- наркотична залежність батьків.
Існує помилкова думка, що вакцинація від небезпечних інфекційних захворювань також підвищує ризик розвитку аутизму через компоненти, що входять до складу вакцини. Подібна думка вперше була висловлена в 90-ті роки двадцятого століття, але підтвердження вона досі не знайшла. Більше того, проведені за ці роки багаторазові дослідження показали, що взаємозв'язку між імунізацією дітей чи майбутніх матерів та розвитком аутизму немає.