НевроМед
спеціалізований медичний центр
Як поводитися батькам, якщо дитина заїкається
05.10.2024
рубрика: Заікування у дітей: консультації, діагностика, лікування
переглядів: 22
Насамперед при виявленні у дитини симптомів логоневрозу батькам слід звернутися за допомогою до фахівця, який розробить схему лікування. Але при цьому варто враховувати, що терапія не принесе належного ефекту, якщо члени сім'ї не підтримуватимуть малюка. Батькам треба буде набратися терпіння і докласти чимало зусиль, щоб дитина назавжди позбавилася мовних порушень.
Оскільки в більшості випадків захворювання буває набутим, а не вродженим, батькам знадобиться обов'язково скоригувати психологічні проблеми малюка самостійно, змінивши обстановку в будинку. Комплексне лікування заїкуватості допоможе уникнути рецидивів у майбутньому. Батькам бажано організувати та забезпечити для малюка:
- Порядок дня. Рекомендується чергувати заняття з повноцінним відпочинком та активними іграми. Не можна допускати, щоб протягом тривалого часу малюк отримував інтелектуальне та емоційне навантаження.
- Повноцінний сон. Дитина у ранньому віці має спати на добу не менше 8–9 годин. Батькам бажано організувати в будинку максимально сприятливу атмосферу для сну малюка.
- Правильне спілкування. У спілкуванні з дитиною, що заїкається, не варто вдаватися до підвищених тонів і квапливої мови. У ході розмови від батька має виходити спокій і впевненість. Не можна також перебивати малюка, домовляти фрази за нього.
- Похвали. За будь-які успіхи малюка потрібно обов'язково хвалити, щоб він відчував упевненість у своїх силах. Рекомендується створювати ситуації, в яких дитина змогла б себе проявити з найкращого боку.
- Сприятливу атмосферу. Напружена ситуація в будинку вкрай негативно позначається на стані дитини. Він починає ще більше і частіше заїкатися, відчуває постійну емоційну напругу. Батькам бажано уникати сімейних сварок як між собою, так і за участю дитини. Конфлікти можуть призвести до того, що навіть медикаментозне лікування не матиме належного ефекту на дитину, яка страждає від логоневрозу.
- Дозвілля. Рекомендується обмежити перегляд телевізійних передач та мультфільмів, які викликають емоційне перезбудження у дитини. Домочадцям також не варто дивитись телевізор при дітях. Бажано максимально огородити малюка від використання гаджетів. Дозвілля дитини, яка страждає на логоневроз, має бути спокійним, спрямованим на розвиток творчих здібностей.
- Нові знайомства. Рекомендується поступово розширювати коло спілкування малюка, наводячи його в громадські місця. Знайомити його бажано зі спокійними та врівноваженими дітьми з розвиненою промовою, які допоможуть йому відчути себе впевненіше та нададуть правильний приклад.
- Помірне фізичне навантаження. Відвідування басейну, нетривалі прогулянки на свіжому повітрі і прості вправи сприятливо впливають на нервову систему дитини, що заїкається. Але не варто перевантажувати малюка, оскільки це матиме зворотній ефект.
Якщо в дитини спостерігається висока мовна активність, його рекомендується штучно обмежити у спілкуванні. Бажано, щоб малюк більше слухав, ніж говорив. Можна розмовляти з ним жестами чи пошепки. Якщо у дитини не виходять будь-які вправи, то не варто її жорстоко карати, вдаючись до рукоприкладства або замикаючи в темній кімнаті. Такі дії вплинуть на емоційний стан заїкаючого.