НевроМед
спеціалізований медичний центр
Енцефалопатія
05.08.2024
рубрика: Перинатальні енцефалопатіі: рання діагностика, консультації дитячого невролога, лікування
переглядів: 28
Енцефалопатія
В основі патологічного порушення церебральних нейронів може лежати один із двох механізмів:
- Ішемія – недостатнє надходження кисню до клітин внаслідок ураження судин на тлі артеріальної гіпертензії, внутрішньочерепної гіпертензії, цукрового діабету, атеросклерозу, тромбозу тощо.
- Інтоксикація - Шкідливі продукти метаболізму здатні отруювати нейрони головного мозку. Така ситуація спостерігається при регулярному зловживанні спиртними напоями, захворюваннях печінки, нирок тощо.
Енцефалопатія найчастіше зустрічається у дорослих людей віком від 50 років. Однак подібне ураження головного мозку трапляється і у новонароджених (перинатальна енцефалопатія) є наслідком внутрішньоутробної гіпоксії (лікує дитячий невролог). Буває енцефалопатія у вагітних як результат прееклампсії – специфічного акушерського ускладнення, при якому підвищується артеріальний тиск та з'являється білок у сечі (лікуванням займається гінеколог, реаніматолог).
Симптоми енцефалопатії
Симптоми енцефалопатії об'єднані у 4 групи синдромів:
- Нейропсихологічні розлади: зниження інтелектуальних можливостей, труднощі концентрації уваги, пригніченість настрою, емоційна розгальмованість.
- Двигуни: уповільнення ходи, укорочення кроку, порушення мови.
- Вегетативні розлади: порушення сечовипускання, лабільність артеріального тиску.
- Інші розлади: нестійкість пози та хиткість ходи.
Якщо захворювання вчасно не виявлено, воно неухильно прогресує, переходячи з першої стадії в другу. Поступово хворий втрачає можливість обслуговувати себе і стає залежним від сторонньої допомоги. У запущених випадках може порушуватися навіть ковтання, а виражені порушення ходи та рівноваги призводять до падіння. Тому при появі будь-яких підозрілих щодо енцефалопатії ознак або за наявності факторів ризику необхідно якомога раніше відвідати невролога з метою встановлення остаточного діагнозу.
Наводимо перелік тривожних симптомів, коли з візитом до невролога не варто затягувати:
- порушення пам'яті
- тривала відсутність бажання щось робити
- хитка ходи
- головний біль
- запаморочення
- шум в вухах
- забудькуватість і неможливість запам'ятати нову інформацію
- придушення настрій до бажання власної смерті