Імунотерапія

АЛЕРГЕН-СПЕЦИФІЧНА ІМУНОТЕРАПІЯ (АСІТ)

АСІТ, або алерген-специфічна імунотерапія – це метод лікування алергічних захворювань, пов'язаних з IgE опосередкованим механізмом алергії. Якщо прийом антигістамінних засобів дозволяє на час купувати симптоми, то курс АСІТ дає можливість не тільки знизити вираженість ознак, але і виступає способом профілактики ускладнень. Він також дозволяє попередити розширення спектру алергічних реакцій і перешкоджає формуванню нової сенсибілізації або підвищеної чутливості до алергену. Профілактичний ефект АСІТ зберігається протягом багатьох років після закінчення лікування. АСІТ запобігає розвитку астми у дітей з алергічним ринітом.

Показання до АСІТ

• Імунотерапія показана тільки у випадках підтверджених IgE залежних алергічних реакцій.
• При алергічному риніті (рінокон'юнктівіт) – пацієнтам з погано контрольованим симптоматичним лікуванням, із середньотяжким перебігом захворювання.
• АСІТ також показана пацієнтам з підтвердженою алергічною бронхіальною астмою. Своєчасна терапія дає можливість запобігти розвитку серйозного ускладнення, а при наявності астми, яка вже розвилася – досягти тривалої ремісії, звести до мінімуму загострення і напади, полегшити симптоматику хвороби.

Принцип дії

Курс АСІТ сьогодні – зарекомендував себе як ефективний метод лікування алергічних захворювань. Метод був розроблений на початку минулого століття і застосовувався для лікування алергічних захворювань. Безліч подвійних плацебо-контрольованих досліджень підтверджує ефективність АСІТ при лікуванні алергічного риніту і алергічної астми. Ефективність АСІТ була підтверджена в дослідженні з наступними алергенами: пилок дерев, лугових, бур'янів, кліщі домашнього пилу (D.Pteronissinus, D.Farinae), епітелій тварин (кішок, собак), грибкові алергени (Alternaria, Cladosporium), отрута комах які жалять (бджоли, оси). За роки застосування АСИТ дослідники накопичили колосальний досвід: позитивні результати спостерігаються в 9 з 10 випадків.
Цей метод терапії полягає у введенні алергенів, що провокують алергічну реакцію. Доза алергену зростає в міру введення, це призводить до поступової зупинки надмірної активності клітин імунної системи до цього алергену. Після 3-5 річного курсу АСІТ можна досягти стійкої ремісії важких алергічних захворювань. Застосовувати цей метод можна у дорослих і дітей з 5 років.

Терапевтична дія

Основні ефекти курсу АСІТ:
• попередження переходу алергічної реакції в більш важкі форми;
• зниження інтенсивності симптомів, частоти нападів і тяжкості проявів алергії;
• стійка тривала ремісія.

Проведення терапії полягає у виконанні підшкірних ін'єкцій, або контролі при першому закапуванні алергену під язик, лікарем. Для пилкових алергенів (дерева, лугові, бур`яни) курс АСІТ починають зі кілька місяців перед сезоном полінації (визначається в залежності від чутливості до конкретних алергенів, термінів цвітіння рослини або викиду пилку), а також протягом всього року. Для алергенів кліщів домашнього пилу АСІТ проводять цілий рік.
Вибір алергенів, контроль маніпуляцій і оцінку ефективності повинен проводити досвідчений лікар алерголог-імунолог. Обов'язково враховуються індивідуальні особливості пацієнта, тяжкість алергічних реакцій, вік та інші параметри.

Етапи АСІТ

Курс АСІТ проводиться в 2 етапи:
• Ініціюючий. Мета даного етапу – визначити дозу алергену, яка максимально переноситься. Для цього фахівець вводить препарат зі зростаючою концентрацією через певні проміжки часу;
• Підтримуючий. Завдання цього етапу – власне підтримка результату і забезпечення ремісії захворювання. Інтервали часу збільшуються, а дозування алергену у препараті, що вводиться строго визначена і не змінюється.

Переваги АСІТ

Перед іншими методами терапії алергічних захворювань алерген-специфічна терапія має ряд незаперечних переваг:
• результатом виступає стійке зниження негативної реакції або забезпечення стійкої ремісії алергічних захворювань;
• цей метод здатний попередити перехід алергії в більш важкі форми, наприклад, астму;
• АСІТ попереджає реакції на інші алергени, перешкоджає розширенню спектра алергенів, на які імунітет реагує агресивно;
• метод дозволяє істотно знизити потребу в фармакотерапії (антигістамінних, місцевих кортикостероїдних і ін. лікарських засобах).

Кому можна проводити терапію

Курс АСІТ показаний тільки тим пацієнтам, які вже мають інформацію про конкретні алергени, що провокують реакцію. Тому його випереджає точна ретельна діагностика: захворювання визначаються методом шкірних проб або за допомогою аналізу крові. Алерген-специфічна терапія показана наступним категоріям пацієнтів:
• тим, хто страждає цілорічним алергічним ринітом, рінокон'юнктивітом (при реакціях на грибки, побутові алергени) протягом хоча б одного року;
• особам, які страждають сезонними ринітами, рінокон'юнктивітами алергічної природи не менше 3 років;
• пацієнтам з астмою легкої алергічної природи, середньої форми, без небезпечних загострень.

Кому протипоказано

Курс АСІТ протипоказаний при таких захворюваннях і особливостях:
• підвищена чутливість до одного з допоміжних речовин;
• важка форма астми, контрольована фармакотерапією;
• важкий психічний розлад;
• онкологічні хвороби, що активно протікають (при цьому пухлина, яка перебуває під контролем кілька років, не є протипоказанням);
• захворювання імунної системи (аутоімунні захворювання, системні захворювання сполучної тканини, імунокомплексні захворювання, імунодефіцити);
• захворювання серця, судин, при яких можливі ускладнення при використанні адреналіну (епінефрину);
• прийом бета-блокаторів, включаючи топічні форми (місцеву терапію в офтальмології);
• вік до 5 років.

Під'язикові алергени не рекомендовані пацієнтам з інфекцією ротової порожнини, що довгостроково протікають і після недавньої хірургічної маніпуляції в ротовій порожнині.
Також, не слід починати АСІТ під час вагітності та в період грудного вигодовування. Проте, на даний момент не повідомлялося про побічні дії при використанні АСІТ у вагітних жінок.
Пройти діагностику і курс АСІТ ви можете, звернувшись в центр «НевроМед». Індивідуальний підхід дозволяє нам підбирати адекватну і ефективну терапію з урахуванням особливостей перебігу алергічних захворювань.

 

Ліцензії та сертифікати

Ліцензія №602215
Сертифікат
Посвідчення
Сертифікат
Сертифікат

Залишити відгук

Ваша оцінка:
   
Запишіться на прийом

Відправляючи цю форму, ви підтверджуєте свою згоду з політикою передачі і використання даних на цьому сайті