нейродіагностика

ЕЕГ(електроенцефалографія)

Електроенцефалографія (ЕЕГ) - це метод дослідження функціональної активності головного мозку, заснований на реєстрації електричних потенціалів мозку. Запис ЕЕГ є відображенням роботи мозку. У дітей методика ЕЕГ дозволяє правильно оцінити не тільки стан функціональної активності мозку, а й етапи розвитку біоелектричної активності головного мозку протягом перших років життя; дає цінну інформацію про наявність патологічних змін біоелектричної активності при різних захворюваннях центральної нервової системи..

ЯКУ ПРОБЛЕМУ ВИРІШУЄ ЕЕГ ДОСЛІДЖЕННЯ? 

Результати дослідження дозволяють лікарю виявити різні функціональні порушення в діяльності головного мозку, визначити наявність відхилень або неврологічних патологій, діагностувати захворювання, а у дітей - відстежити динаміку і темпи розвитку нервової системи. Повторні і регулярні дослідження дають можливість контролювати ефективність дії лікарських препаратів і своєчасно вносити корективи в обраний курс лікування. 

Електроенцефалограма демонструє поточний функціональний стан кори головного мозку, підкіркових структур і якість їх взаємодії, при цьому ЕЕГ забезпечує мілісекунди тимчасовий дозвіл при фіксації змін електричних потенціалів мозку - така точність недоступна іншим, навіть більш дорогим методам діагностики, таким як позитронно-емісійна томографія і функціональна магнітно резонансна томографія. 

Направляючи на дослідження, очікують почути відповідь на 3 основні питання: 


Наскільки регистрируемая біоелектрична активність мозку дитини відповідає віковій нормі? 

Чи реєструються патологічні патерни? 

Зафіксовані епілептичні напади по ходу дослідження? 

Виявлена при ЕЕГ патологія служить відправною точкою для діагнозу. 


КОМУ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ПРОЙТИ ЕЕГ ДОСЛІДЖЕННЯ? 

Електроенцефалографія показана для діагностики функціонального стану головного мозку після перенесених черепно-мозкових травм, різних інфекційних захворювань ЦНС, пацієнтам з епілепсією, а також дітям, які страждають на аутизм, затримкою розвитку мови, дизартрією, алалією, заїканням, дисграфией, дислексією, немовлятам, з'явилися на світ в результаті ускладнених пологів. У деяких випадках ЕЕГ призначають для контролю дії фармакологічних препаратів або при вирішенні питання про припинення лікарської терапії. 


ЧОМУ ВАЖЛИВО ПРОВЕСТИ ЕЕГ ДОСЛІДЖЕННЯ? 

Важливо вчасно провести діагностику і запобігти виникненню судом. Особливо якщо вони вже були раніше (навіть один раз), так як кожен наступний напад погіршує стан мозку. Крім того, деякі види лікування в цьому випадку протипоказані. Лікування судомних станів також необхідно контролювати за допомогою ЕЕГ. 


ЯК ПРОВОДИТЬСЯ ЕЕГ ДОСЛІДЖЕННЯ? 

Електроенцефалографія - абсолютно безпечна, нешкідлива і безболісна процедура, що займає в середньому 10-15 хвилин. Дитина не піддається впливу будь-яких шкідливих випромінювань, оскільки електроенцефалограф є приймачем, а не передавачем сигналів. У процесі дослідження пацієнт сидить в розслабленому стані в зручному кріслі, на його голові закріплюються спеціальні ремінці, до яких підключаються датчики. В ході процедури проводиться проба з зовнішнім подразником (миготливий світло) і дихальна проба (пацієнта просять дихати певним чином протягом кількох хвилин). 

Перед проведенням електроенцефалографії пацієнту рекомендується вимити (і висушити) волосся для забезпечення кращого контакту датчиків з шкірою голови, а також перекусити, оскільки почуття голоду може вплинути на результати дослідження. Велика частина дослідження проводиться в стані так званого розслабленого неспання (пацієнт сидить або лежить із заплющеними очима). По ходу дослідження виконуються різні функціональні проби - відкриття і закриття очей, ритмічна фото стимуляція різної частоти (по 5 секунд із закритими і з відкритими очима на кожній частоті фото стимуляції), гіпервентиляція (посилене, глибоке дихання протягом 3-5 хвилин). 

Після закінчення запису лікар переглядає ЕЕГ, і видає висновок, в якому описує основні ритми, їх відповідність віковій нормі, реакції на функціональні проби. При виявленні патологічних змін описується їх характер - постійні, тимчасові, епілептиформні по морфології, чи є вони локальними (обмеженими однією областю мозку) або генералізованими. 

Проведення ЕЕГ у дітей принципово не відрізняється від дослідження у дорослих, проте вимагає додаткових знань фахівця в галузі дитячої ЕЕГ, вікових аспектів дозрівання центральної нервової системи. 

У новонароджених та інших немовлят у віці до 3-4 місяців може знадобитися більш тривале дослідження (2-3 години), щоб отримати інформацію як під час неспання, так і уві сні. Подібне розширене дослідження ЕЕГ у новонароджених позначають терміном неонатальна ЕЕГ. 

Лікар може рекомендувати проведення повторного дослідження, або напряму на інший дослідження, наприклад, відео-ЕЕГ моніторинг.